7 częstych błędów w użytkowaniu zmywarki gastronomicznej 0
7 błędów w użytkowaniu zmywarki gastronomicznej

1. Twarda woda

Twarda woda zawiera wysokie stężenie minerałów, co sprawia, że jest nieodpowiednia do używania w zmywarkach do naczyń. Minerały, takie jak wapń i magnez osadzają się na naczyniach, pozostawiając na nich osady i plamy oraz w zmywarce, powodując powstawanie kamienia kotłowego. Kamień gromadzący się na grzałkach zmniejsza wydajność zmywarki, prowadzi do zwiększonego zużycia energii elektrycznej oraz skraca żywotność urządzenia. Dlatego zaleca się używanie miękkiej wody w zmywarce i stosowanie uzdatniaczy do wody.

2. Mycie wstępne zamiast płukania wstępnego

Niektórzy użytkownicy stosują wstępne mycie naczyń przed włożeniem ich do zmywarki. Ta czynność jest zupełnie niepotrzebna. Płyny do ręcznego mycia mają tendencję do wytwarzania dużej ilości piany, co może prowadzić do powstawania nadmiaru piany w zmywarce. Nadmiar piany może spowodować jej wyciek ze zmywarki, awarię lub nieskuteczne wykonanie cyklu zmywania. Brudne naczynia przed włożeniem do zmywarki wystarczy jedynie spłukać bieżącą wodą z resztek jedzenia. Zmywarka z prawidłowo ustawionymi dozownikami chemii doskonale poradzi sobie z pozostałymi zabrudzeniami.

3. Używanie płynów różnych marek

Różne marki detergentów i nabłyszczaczy mają różne składy chemiczne i formuły. Używanie różnych marek może prowadzić do nieprzewidywalnych reakcji chemicznych w zmywarce. Niektóre składniki mogą nie być kompatybilne i mogą powodować osadów lub nawet korozję wewnątrz zmywarki. Dodatkowo, różne marki detergentów i nabłyszczaczy mogą mieć różne koncentracje aktywnych składników, co może prowadzić do nadmiernego pienienia. Należy więc unikać zmiany tylko jednego płynu na inną markę. Najlepiej zmienić komplet płynów na nową markę.

4. Niewłaściwe dozowanie chemii

Używanie zbyt dużej ilości detergentu, może prowadzić do powstawania piany i trudności w spłukiwaniu. Z kolei zbyt mała ilość detergentu może nie zapewnić odpowiedniego umycia naczyń. Podobny problem może dotyczyć także nabłyszczacza. Jego zbyt duża ilość może powodować powstawanie widocznych zacieków na mytym szkle. W takich przypadkach należy dokonać regulacji dozowników detergentu i nabłyszczacza.

5. Zbyt szybkie włączanie cyklu

Każda zmywarka potrzebuje krótszego lub dłuższego czasu pomiędzy cyklami, aby uzupełnić i dogrzać wodę. Zdarzającym się nadal błędem jest przedwczesne uruchamianie cyklu mycia, gdy nie osiągnie ona jeszcze właściwych parametrów temperatury i napełnienia. Efektem będzie niedokładne umycie naczyń lub zbyt niska temperatura wyparzania. Należy włączyć cykl mycia po zaświeceniu się kontrolek, które informują o gotowości do pracy (nie dotyczy zmywarek ze sterowaniem elektronicznym, które uruchamiają cykl mycia dopiero po osiągnięciu gotowości).

6. Brak wymiany wody

Podczas stałego i intensywnego użytkowania zmywarki w ciągu dnia pracy, po każdym cyklu mycia następuje wymiana 2,5 - 3 l wody używanej do mycia. Po kilkunastu cyklach ta woda jest już na tyle zanieczyszczona, że należy należy zmywarkę wypróżnić i ponownie ją napełnić czystą wodą. Producenci zmywarek zalecają wykonywać tę czynność co 20 cykli mycia. Pozwoli to na wymianę wody w wannie z zabrudzonej na czystą, dzięki czemu wzrośnie jakość mycia naczyń.

7. Brak higieny

Wanna zmywarki gastronomicznej wymaga regularnego czyszczenia w celu utrzymania wydajności urządzenia. Jeśli ta czynność jest zaniedbywana, może to prowadzić do gromadzenia się brudu, osadów i bakterii, które mogą wpływać na jakość mycia oraz tworzyć nieprzyjemne zapachy wewnątrz zmywarki i mytych naczyniach.

Zobacz również:

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 583 004 880
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl