Basen gastronomiczny
służy do mycia dużych przedmiotów, używanych w kuchni profesjonalnej. Od klasycznego stołu ze zlewem różni się wielkością komory. Komora w zlewie z reguły ma wymiary 40 x 40 x 25 cm. Natomiast komora w basenie jest o wiele większa. Basen o gabarytach zewnętrzych 80 x 60 cm będzie miał komorę o wymiarach 67 x 67 cm.
Dno mebla, oprócz standardowego otworu pod syfon, jest przetłoczone, ze spadkiem ku środkowi, tworząc tzw. kopertę. Basen może mieć jedną lub dwie komory, ale długość całkowita (w przypadku 2-komorowego) kończy się zazwyczaj na 160 cm.
Ze względu na wielkość garnków stosuje się dwie standardowe głębokości komory: 30 lub 40 cm. Komory wykonuje się ze stali kwasoodpornej austenitycznej AISI 304, natomiast maskownice zakrywające komorę od przodu i z boków oraz nogi ze wzmocnieniami lub bez, produkowane są albo z AISI 304 albo ze stali ferrytycznej, np. AISI 430.
Miejsce przeznaczone na basen powinno być zasilane w ciepłą i zimną wodą. Odpływ, ze względu na głębokość komory, należy zaprojektować odpowiednio nisko, najlepiej przy posadzce. Dla ułatwienia montażu (zasilanie + odpływ) tylne nogi są przesunięte o 10 cm ku środkowi. Basen, jako mebel stojący przy ścianie, wyposażony jest w rant o wysokości 4 cm. Rant zapobiega wychlapywaniu się wody na zewnątrz.
W basenie montuje się baterię prysznicową, która podając wodę pod dużym ciśnieniem, ułatwia mycie nawet 100-litrowych garnków. Basen ustawia się w kuchni obok regału ociekowego, na którym schną umyte garnki, rondle i patelnie.
Basen gastronomiczny to prosty i bardzo użyteczny mebel. Pomaga w zachowaniu bieżącej higieny i pozbyciu się trudno usuwalnych zabrudzeń. Bez niego kuchnia nie działa w pełni efektywnie.