Jakie noże kuchenne do profesjonalnego użytku? 0
Noże kuchenne do profesjonalnego użytku

Noże kuchenne

to niezbędne narzędzia w budowaniu profesjonalnej kuchni. Oto kilka cech, na które warto zwrócić uwagę podczas ich kompletowania.

Materiał ostrza

Istnieje wiele technologii wytwarzania noży oraz materiałów, z których wykonuje się ostrza. Najpopularniejsze z nich, produkowane ze stali węglowej, cechują się dużą twardością (im stal twardsza, tym bardziej wytrzymała), łatwo je naostrzyć, ale przy braku konserwacji (wycieranie do sucha po umyciu i naoliwienie) korodują. Z kolei noże ze stali nierdzewnej są odporne na rdzewienie, ale bardziej miękkie i podatne na tępienie się. Osobna kategoria to noże ceramiczne. Niezwykle twarde, ale kruche i trudne w ostrzeniu – można to zrobić tylko przy pomocy kamieni diamentowych.
Zdecyduj, co dla Ciebie ważniejsze: nierdzewność noża, czy jego twardość?

Typ ostrza i rączki

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów noży o różnych typach ostrzy.  Ze względu na przeznaczenie  dzielimy je zwykle na te do: wędlin i gotowanych mięs, surowego mięsa, drobiu, ryb, pieczywa, nabiału i delikatesów oraz na te do warzyw. Noże HACCP to wszystkie powyższe, ale z kolorowymi rękojeściami, wskazującymi na to, z jakimi produktami mogą być użyte. Natomiast rączka, w każdym z nich powinna być wykonana z tworzywa antypoślizgowego i najlepiej  antybakteryjnego. Idealnie, jeśli jest tak osadzona, że kucharzom o dużych palcach, nie przeszkadza w szybkim i skutecznym siekaniu, czy filetowaniu.
Wybieraj więc noże, które będą odpowiadały Twoim konkretnym potrzebom i stylowi gotowania.

Wyważenie i ergonomia

Noże powinny być dobrze wyważone, aby zapewnić wygodne i kontrolowane cięcie.  Chwyć nóż i umieść go na palcu w miejscu, w którym ostrze styka się z rączką. Nie przechyla się w żadną stronę? Jest poprawnie wyważony!

Długość ostrza

Długość ostrza zależy od rodzaju pracy, jaką wykonujesz. Dłuższe ostrza są bardziej wszechstronne. Nóż do szynki i łososia z tzw. szlifem kulowym, zapobiegającym przywieraniu , ma zwykle  30 cm długości (z rączką jeszcze więcej), a nóż do kebaba lub shoarmy osiąga nawet pół metra. Krótsze (7-14 cm), jak te do warzyw, czy do steków są bardziej precyzyjne. W każdym przypadku długość noża (ostrze + rączka) zależy od potrzeb oraz indywidualnych upodobań i umiejętności kucharza.
Podczas kompletowania noży weź pod uwagę opinię kucharza!

Konserwacja i ostrzenie

Upewnij się, że noże są łatwe do czyszczenia i konserwacji. Zwróć uwagę na to, czy rączkę zaprojektowano tak, żeby uniemożliwiała gromadzenie się resztek w miejscach łączenia z ostrzem. Częste ostrzenie (uzależnione od intensywności pracy i materiału, z jakiego nóż wykonano) jest niezbędne, aby zapewnić optymalną wydajność i właściwą ergonomię pracy.

Dobre i właściwie dobrane noże są niezbędne w pracy każdego profesjonalisty. Korzystając z powyższych uwag osiągniesz doskonałe rezultaty w kuchni. Nie przegap tego!

 

 Wybierz nóż do swojej kuchni tutaj →

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 583 004 880
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl