Konserwacja mebli ze stali nierdzewnej
Konserwacja mebli ze stali nierdzewnej

Każdy użytkownik mebli ze stali nierdzewnej powinien wiedzieć, w jaki sposób je utrzymywać w czystości i konserwować. Szczególnie należy o nie dbać na początku użytkowania, kiedy na powierzchni stali nierdzewnej tworzy się warstwa pasywna, chroniąca stal przed wpływem czynników zewnętrznych. Stal nierdzewna lubi w szczególności tłuszcze oraz wodę. Regularne mycie usuwa brud i osady. Do czynności tej najlepiej nadają się: miękka ściereczka, gąbka zwilżona wodą ze środkiem do zmywania lub wilgotna tkanina z mikrofazy. Nie wolno używać środków szorstkich i tnących, które mogą spowodować pojawienie się nieodwracalnych zarysowań. Wśród niebezpiecznych dla mebli przedmiotów, wymienić trzeba:

-  szczotki druciane ze stali węglowej

-  wełnę czyszczącą

-  stalowe poduszki do szorowania.

Na powierzchniach mebli ze stali nierdzewnej widać wyraźnie tzw. szlify produkcyjne. Powierzchnie te należy myć i wycierać wzdłuż szlifów, nigdy w poprzek.

Poniższa tabelka pokazuje najczęściej występujące rodzaje zanieczyszczeń i sposoby radzenia sobie z nimi:

Rodzaje zanieczyszczeń

Środki do czyszczenia

Odciski palców

Woda z mydłem lub detergentem

Środki do czyszczenia szkła nie zawierające chlorków

Osad wapienny

Roztwór 1 octu 3 wody

Oleje maszynowe i smary

Środki oparte na alkoholu (wyłącznie ze spirytusem metylowym, alkoholem izopropylowym)

Rozpuszczalniki, np. aceton

Środki do czyszczenia elementów chromowanych

Farby

Środki do usuwania powłok malarskich, oparte na związkach alkaicznych lub rozpuszczalnikach

Cement i zaprawa

Roztwór zawierający niewielką ilość kwasu fosforowego, a następnie woda

Cząstki żelaza pochodzące z narzędzi lub

kontaktu ze stalą konstrukcyjną

Na wczesnym etapie – mechanicznie

W przypadku pojawienia się wżerów – pasty trawiące i pasywacyjne

 

Jak widać, do typowych zabrudzeń należą: odciski palców i osady wapienne, tzw. efekt twardej wody. Za mniej typowe uważa się: farby, smary i oleje, czy np. cząstki żelaza (opiłki) pochodzące z narzędzi. Podczas mycia mebli ze stali nierdzewnej nie wolno stosować:

-  produktów do usuwania zapraw

-  rozcieńczonego kwasu solnego

-  wybielaczy

-  środków do czyszczenia srebra.

Po wyczyszczeniu i umyciu mebli następnym krokiem jest ich nabłyszczenie i wypolerowanie. W ofercie wielu firm znajdują się preparaty, przy pomocy których w efektowny sposób nabłyszczymy i wypolerujemy meble. Już za ok. 20 zł. można zaopatrzyć się w półlitrowe opakowanie ze sprayem. Na powierzchnię mebla nanosimy niewielką (dosłownie kilka kropli) ilość preparatu i miekką ściereczką rozprowadzamy go wzdłuż szlifów. Znakomicie sprawdza się np. profesjonalny preparat do nabłyszczania i polerowania stali firmy Hendi lub jego odpowiednik – Remix Stal z firmy Reinex.

Jeśli zależy nam na długotrwałym efekcie, oprócz wymienionych wcześniej preparatów, warto zainwestować w dwa, bardzo skuteczne produkty. Produkty te rekomendowane są przez czołowego wytwórcę mebli ze stali nierdzewnej – firmę Plastmet.  Jednym z nich jest spray do czyszczenia i konserwacji stali nierdzewnej firmy Berner. Sprzedawany jest w puszkach o poj. 400 ml. Środek ten usuwa, bez pozostawiania smug, pył, brud i odciski palców. Na powierzchni mebla pozostawia ochronną warstwę, która ułatwia spływanie wody. Kosztuje ok. 30-40 zł.

Drugi z nich – Pelox OS 540/541 firmy Telox to doskonały preparat konserwujący, sprzedawany w sprayu o poj.400 ml. Pelox służy do długotrwałej ochrony przed korozją. Po naniesieniu środka powierzchnia mebla pokrywa się przeźroczystą warstwą chroniącą. Warstwa ta osłania mebel przed działaniem kwaśnych oparów, deszczu i innych wpływów środowiska (np. podczas transportu mebli drogą morską). Pelox kosztuje powyżej 100 zł, ale jest tego wart.

Infolinia:

Telefon: 58-300-48-80

email: sklep@a-bis.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl