Okapy wentylacyjne
W restauracjach podczas procesów gotowania, smażenia i pieczenia powstają ciepło, para wodna, zapachy oraz zanieczyszczenia głównie w postaci cząsteczek tłuszczu. Nowoczesne kuchnie są wyposażone w instalacje wentylacyjne, których zadaniem jest wychwytywanie i usuwanie zanieczyszczonego powietrza.
Wywiewane powietrze przepływa w okapie przez filtry labiryntowe zwane również łapaczami tłuszczu. Filtry te zatrzymują cząsteczki tłuszczu i inne zanieczyszczenia, a następnie odprowadzają je do rynienki ociekowej okapu. Natomiast para wodna, zapachy i oczyszczone powietrze są odprowadzane na zewnątrz przez instalację wentylacyjną.
Aby okap działał poprawnie, oprócz skutecznego wywiewu, potrzebny jest również dostęp do świeżego powietrza. Może ono być pobierane z zewnątrz okapu lub doprowadzane bezpośrednio do niego.
Rodzaje okapów
Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów okapów wentylacyjnych, które można dopasować do indywidualnych potrzeb i rozwiązań.
Ze względu na miejsce montażu okapy możemy podzielić na:
Okapy przyścienne
które są przystosowane do zawieszenia na ścianie nad pojedynczym urządzeniem lub ciągiem urządzeń. Wyposażone są w jeden rząd łapaczy tłuszczu.
Okapy centralne
montowane nad wyspami urządzeń, czyli sprzętami ustawionymi na środku pomieszczenia kuchni. Posiadają dwa rzędy łapaczy tłuszczu.
Ze względu na kształt okapy dzielimy na:
Okapy skrzyniowe
o przekroju pionowym w kształcie prostokąta. Okapy skrzyniowe wraz z okapami trapezowymi są najczęściej spotykane w kuchniach, ze względu na lepszą skuteczność.
Okapy trapezowe (ze ścięciem)
o przekroju pionowym w kształcie trapezu prostokątnego.
Okapy skośne
o przekroju pionowym w kształcie trójkąta, w którym ścianka czołowa jest niższa niż tylna. Stosowane głównie w niskich pomieszczeniach.
Ze względu na sposób wentylacji można podzielić:
Okapy wywiewne
z których zanieczyszczone powietrze jest odprowadzane na zewnątrz za pomocą systemu wywiewu, a źródło świeżego powietrza znajduje się poza okapem.
Okapy nawiewno-wywiewne
które dodatkowo są wyposażone w instalację doprowadzającą świeże powietrze do wnętrza okapu.
Okapy te z kolei dzielimy na:
Okapy indukcyjne
świeże powietrze jest nawiewane do wnętrza okapu na łapacze tłuszczu i wymiana powietrza następuje we wnętrzu okapu.
Okapy kompensacyjne
świeże powietrze jest nawiewane do pomieszczenia kuchennego poprzez perforowaną ścianę czołową okapu, a następnie zasysane do wnętrza okapu.
Okapy kompensacyjno-indukcyjne
które są połączeniem dwóch ostatnich rodzajów. Świeze powietrze jest dostarczane do wnętrza okapu na łapacze oraz przez perforację w ściance przedniej do kuchni.
Dobór okapów wentylacyjnych
polega na określeniu wymiarów okapów i strumieni przepływów powietrza. Wymiary okapu zależą od urządzeń kuchennych znajdujących się pod nim. Prawidłowo dobrany okap powinien wystawać poza urządzenie nie mniej niż 200 mm. Dobór właściwego okapu wymaga konsultacji z wyspecjalizowaną firmą wentylacyjną, która dokładnie określi wszystkie niezbędne parametry dla prawidłowego działania instalacji wentylacyjnej.