Jak działa zmiękczacz do wody - zmiękczanie wody w pigułce 0
Zmiękczanie wody i zastosowanie zmiękczaczy

Uzdatnianie wody w zmiękczaczach odbywa się za pomocą procesu wymiany jonowej. Zmiękczacze wody wykorzystują żywicę jonowymienną, która składa się z kulek lub ziaren wykonanych z materiałów polimerowych, na przykład z żywicy syntetycznej.

Proces zmiękczania wody rozpoczyna się od wprowadzenia twardej wody do zmiękczacza, gdzie woda przepływa przez żywicę jonowymienną. Minerały z wody, takie jak wapń i magnez, zostają wówczas zastąpione przez jony sodu lub potasu, które są uwolnione przez żywicę. Proces ten nazywa się wymianą jonową.

Po pewnym czasie, gdy żywica jonowymienna zostanie wyczerpana, tzn. jony sodu lub potasu zostaną zastąpione przez jony wapnia i magnezu, zmiękczacz wody rozpoczyna proces regeneracji. Polega on na przepłukaniu żywicy roztworem soli (np. solą kuchenną), co pozwala na uwolnienie z żywicy związków mineralnych i przywrócenie jonom sodu lub potasu ich właściwości jonowymiennych.

Dzięki temu procesowi, zmiękczacz wody może zmiękczyć twardą wodę, a co za tym idzie, pozytywnie wpłynąć na jakość potraw, jak i przedłużyć żywotność urządzeń. Proces wymiany jonowej jest skuteczny i nie wymaga użycia żadnych chemikaliów ani szkodliwych substancji, co czyni zmiękczacze wody ekologicznym i bezpiecznym rozwiązaniem.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 583 004 880
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl